Pierwsza szkoła disco polo! To już pewne! Na konferencji pojawił się Marcin Miller. Znamy szczegóły!
Radio Internetowe Disco Polo

teledysk tygodnia(2 głosów, Średnia: 5,00 na 5)

Jak wiadomo, Gmina Michałowo przejęła szkołę od Powiatu Białostockiego w ubiegłym roku.
Był to jedyny sposób na uratowanie szkoły, w której obecnie w klasie maturalnej uczy się zaledwie czworo uczniów.
Aby szkoła przyciągała młodzież, musi być dla niej atrakcyjna – oferować nie tylko dobry poziom nauczania, ale również dawać możliwość rozwijania pasji i pozwalać na zdobycie praktycznych umiejętności.
W Michałowie pojawił się pomysł na realizację marzeń młodych ludzi poprzez naukę.

Jesteśmy gminą, która nie boi się wyzwań. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy dopłaty do leków dla osób starszych, zwolniliśmy mieszkańców z podatków od nieruchomości i wprowadzamy odważne programy społeczne. Kolejnym wyzwaniem jest uratowanie szkoły średniej i mamy już na to swój pomysł. – Pisze dział promocji Michałowa.

Dziś poznaliśmy szczegóły pierwszej w Polsce Szkoły Disco Polo, jaka powstaje w Michałowie. Podczas konferencji prasowej władze gminy przedstawiły, jakie możliwości ma szkoła, co może zaproponować młodzieży, jakie ich marzenia spełnić oraz jakim zapleczem dysponuje.

Podczas dzisiejszej, 20 lutego konferencji w Zespole Szkół w Michałowie poznaliśmy szczegóły Pierwszej Szkoły Disco Polo.
Podczas konferencji prasowej władze gminy przedstawiły, jakie możliwości ma szkoła, co może zaproponować młodzieży, jakie ich marzenia spełnić oraz jakim zapleczem dysponuje.

Liceum Ogólnokształcące posiada długą tradycję.
W tym roku szkoła obchodzi 72-lecie istnienia.
Przejmując szkołę w ubiegłym roku od starostwa powiatowego w Białymstoku, podjęto ogromne wyzwanie. Próbowano różnych pomysłów na szkołę, podjęto współpracę z firmami z regionu, ale rzeczywistość zweryfikowała nasze starania – powiedział burmistrz Michałowa Marek Nazarko. – A z czego najbardziej słynie Podlasie w całej Polsce? Z muzyki disco polo. Dlatego postanowiliśmy utworzyć pierwszą w Polsce Szkołę Disco Polo!
Samorząd Michałowa chce stworzyć młodym ludziom warunki do rozwijania pasji i zamiłowań, ale głównie możliwość zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Stąd pomysł na dwie klasy LO, jedna ogólna, druga o profilu estradowym.

Tworząc klasę estradową, stwarzamy możliwości, by młodzież wygrała marzenie – podkreślił burmistrz Marek Nazarko.
Samorząd już nawiązał współpracę z firmą Green Star i Marcinem Millerem, liderem zespołu Boys. Dzięki współpracy z firmą Green Star wszystkie zajęcia w Liceum w Michałowie odbywać się będą pod opieką specjalistów i gwiazd związanych ze sceną klubową i nurtem disco polo, ale nie tylko. Część uczniów może lepiej będzie odnajdywać się w innych gatunkach muzycznych. Dla nich szkoła również zadba o specjalistów.

To na początek, liczymy na współpracę z innymi, bo kto nie chce tworzyć historii – dodał burmistrz Marek Nazarko.

Możliwości, jakie kryją się pod nazwą klasy o profilu estradowym przedstawił zebranym zastępca burmistrza Michałowa Konrad Sikora.
Liceum w Michałowie, oprócz zwykłej klasy ogólnokształcącej, zaoferuje możliwość nauki w klasie estradowej. W ramach zajęć obowiązkowych uczniowie będą mieli do wyboru zajęcia wokalne, muzyczne (gra na instrumentach) lub taneczne. W pierwszej klasie będzie również realizowany przedmiot muzyka, a przez cały okres nauki na poziomie rozszerzonym historia muzyki.

Szkoła będzie również oferować uczniom zajęcia dodatkowe, które będą w większy sposób odpowiadać na ich zainteresowania. Takie zajęcia będą obejmować kształcenie w zakresie techniki studyjnej. Dzięki temu poznają tajniki pracy realizatora dźwięku czy też produkcji muzycznej. Dowiedzą się, jak nagrywać partie wokalne i instrumenty oraz jak tworzyć choćby podkłady muzyczne. Gmina dysponuje własnym studiem nagrań, z którego uczniowie będą mogli swobodnie korzystać.

Kolejne zajęcia dodatkowe, z których będą mogli skorzystać uczniowie to zajęcia dotyczące techniki scenicznej. Jaki sprzęt jest wykorzystywany na scenie, jak się go ustawia, jak steruje się światłami – na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielać będą osoby na co dzień pracujące przy organizacji dużych imprez plenerowych i imprez klubowych. W Gminie Michałowo organizowanych jest sporo imprez kulturalnych i sportowych. Uczniowie będą mieli szansę nie tylko na nich występować, ale również dowiedzieć się jak takie eventy zorganizować i jak odpowiednio przygotować scenę do występów.

Oprócz tego szkoła zaoferuje uczniom możliwość poznania tajnik DJ-ingu i zawodu prezentera muzycznego. To w przyszłości pozwoli umiejętnie poprowadzić szkolne czy też w przyszłości komercyjne imprezy.
Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zaistnieć w świecie mediów społecznościowych. Dlatego kolejne zajęcia będą przygotowywać do zawodu prezentera radiowego czy też telewizyjnego. A jeśli nie radio czy telewizja to może własny vlog lub kanał na YouTube?
Samorząd liczy na to, że w szkole zaczną działać zespoły. Uczniowie chcący pracować w grupach jak i soliści będą mogli pod okiem ekspertów szykować swój repertuar, przygotować się do występów scenicznych, ale także poznają zagadnienia związane z prawem autorskim i kwestiami związanymi z kreowaniem wizerunku. Będą mogli nagrywać swoje piosenki w michałowskim studiu nagrań.

Najważniejsze są dwa stwierdzenia. Po pierwsze praktyczność nauczania. Chcemy by uczniowie w tej szkole mieli styczność z zawodowcami, z praktykami, którzy zrobili karierę i będą potrafili przekazać wiedzę młodym ludziom. Druga sprawa to matura z pasją. Chcemy dać młodym ludziom szansę i liczymy na to, że ten pomysł chwyci. – podkreślał Konrad Sikora wymieniając możliwości, klasy estradowej – To nie tylko śpiew, taniec i muzyka, ale także zajęcia pozalekcyjne, czyli technika studyjna, jak dobrze nagrać swój film, by na YouTube zamieścić, jak organizować eventy.

Prezentacje burmistrza Michałowa i jego zastępcy, przybliżające wachlarz możliwości, jakie kryją się pod nazwą klasa estradowa spotkały się z żywą reakcją zgromadzonych na sali samorządowców, nauczycieli, młodzieży szkolnej. Prezentacje i wypowiedzi często były przerywane gromkimi brawami.

Na konferencję przybyli m.in. prof. Bożena Sawicka, dziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, Marcin Miller lider zespołu Boys, szef firmy Green Star Paweł Kulesza, przedstawiciele samorządów z województwa podlaskiego – powiatu białostockiego, hajnowskiego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich miast i gmin, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy jednostek kulturalnych i oświatowych, młodzież z Michałowa i sąsiednich gmin, poprzedni dyrektorzy Zespołu Szkół w Michałowie oraz licznie media z całej Polski.
Wszystkich przybyłych powitała obecna dyrektor Zespołu Szkół w Michałowie Julita Bajgus.
Zespół Szkół w Michałowie jeszcze 20 lat temu mieścił w swoich murach ponad 850 uczniów. W tym roku jest ich zaledwie 60, a w klasie maturalnej tylko czworo.
Jeśli pomysł chwyci, na co liczą władze samorządowe, szkoła znów będzie tętnić życiem.


Komentarze